7 niezbędnych rozszerzeń do Sublime Text 2

Apr 20, 2013 · 632 words · 3 minutes read

Wtyczki Sublime Text 2

Sublime Text 2 to chyba jeden z najlepszych edytorów z jakichkolwiek korzystałem. Są zwolennicy vim’a, vim jest również niesamowity, szczególnie jeśli dużo korzystamy z ssh wtedy jest wygodniej, ST2 nie za bardzo to umożliwia. Jednak moim zdaniem, jeśli ktoś nie korzysta z ssh na co dzień to nie ma złego wyboru jeśli się wybierze coś z tych dwóch edytorów. Z ST2 korzystam już dość sporo czasu i chciałbym się podzielić kilkoma wtyczkami które po prostu trzeba od razu zainstalować razem z ST2, koniecznie, tak samo jak vim’a też trzeba na początku ustawić ponieważ ciężko na “czysto” przyjemnie z niego korzystać. Po kolei.

1. Package Control

Dodatek który umożliwi bezproblemową instalację innych dodatków, będzie pilnował aktualizacji, prosto i szybko. Nie ma co tu dużo mówić bo robi tylko tyle i aż tyle!

2. Side Bar Enhancements

Dodaje sporo opcji gdy klikniemy prawym na jakiś plik w panelu bocznym. Sidebar Można ustawić aplikacje jakimi byśmy chcieli otworzyć plik, bezproblemowo, kilka linijek. Przykładowo:

{
    "caption": "Photoshop",
    "id": "side-bar-files-open-with-photoshop",
    "command": "side_bar_files_open_with",
    "args": {
         "paths": [],
         "application": "Adobe Photoshop CS5.app", // OSX
         "extensions":"psd|png|jpg|jpeg" //any file with these extensions
        }
}

Innymi, dla mnie bardzo przydatnymi opcjami jest dość rozbudowane menu kopiowania czyli relatywny link, bezpośredni, sam tekst, dany tag, URI i kilka innych rzadziej używanych. Kolejną jest “find advanced” które od razu odpowiednio przygotowuje ścieżkę i/lub rozszerzenie pliku bez potrzeby bawienia się wpisywanie gdzie chcemy wyszukać, niby nic takiego ale potrafi zaoszczędzić czas i zabawę.

3. File Diffs

Jaka sama nazwa mówi: porównywarka, bardzo często używam, właściwie to nie wiem dlaczego coś takiego od razu nie jest wbudowane, a przynajmniej w prymitywnej wersji jak porównanie w danym momencie otwartych plików, ale bez sensu już mi się nad tym zastanawiać skoro powstało rozszerzenie rozwiązujące ten problem. Mamy 3 opcje porównania: - z plikiem w projekcie - z otwartą kartą - ze schowkiem Te ostatnie to po prostu dla mnie cud-miód i malinka(Malinkę to mam, ale inną;))!

4. Flatland

Rozszerzenie dotyczące wyglądu, może dodatkowych funkcji nie dodaje, ale jeśli mamy patrzeć na te okienko po 8 lub więcej godzin dziennie to warto żeby pasowało nam wyglądem. Początkowo miałem wpisać w nagłówku Soda theme na którego podstawie to Flatland jest zrobiony, ale jednak Flatland mi lepiej pasuje, co jest oczywiście kwestią gustu i podjąłem taką, a nie inną decyzję. Prezentuje się to tak: flatland od razu dla ciekawskich pokazuję Soda Theme które jest w dwóch wersjach kolorystycznych: Soda Light Soda Dark

5. Git Gutter

Dla użytkowników git’a must-have. Nieinwazyjnie pokazuje co zostało dodane/zmienione w porównaniu do ostatniego commita. Wygląda to tak: Git Gutter

6. Bracket Highlighter

ST2 ma oczywiście podświetlanie nawiasów, pilnuje domkniętych cudzysłowów, jednak… zawsze da się coś usprawnić! Początkowo gdy zobaczyłem nazwę rozszerzenia byłem sceptycznie do niego nastawiony jednak po dniu korzystania, stwierdzam: warto zainstalować. Mi przypadło do gustu szczególnie dlatego, że ST2 nie wykrywał mi bloków do..end w ruby, a to rozwiązało ten malutki problem. Bracket Highlighter

7. Live Reload

Nie doceni tego ten kto nie ma możliwości jednoczesnego widoku edytora i przeglądarki. Przy edycji html/css, można korzystać z developer tools w przeglądarce, ale to jest po prostu wygodniejsze. Funkcjonalność jaką oferuje rozszerzenie jest banalnie prosta, klika się ctrl+s i strona podpięta automatycznie nam się odświeża, to wszystko.

Tylko tyle?

W obecnej chwili mam zainstalowane 3 razy tyle rozszerzeń, ale nie zamieszczę ich na tej liście z jednego prostego powodu: one się Tobie po prostu zapewne nie przydadzą. Nie każdy pisze kod c++, ruby czy też scala lub php, a o takich rozszerzeniach dodatkowych mówię, które ułatwią pracę dość zawężonej liczbie osób. Dla osób piszących w Ruby do testów polecam RubyTest oraz Beautify Ruby, z tego drugiego korzystam od niedawna i jeszcze nie do końca jestem pewien czy na pewno dobrze abym je polecał. Miałem wcześniej już coś z podobnymi funkcjami.

Na koniec, gdy już spodoba nam się ST2 odsyłam do listy rozszerzeń.